polski      /     english

 

 

 

 

wprowadzenie                     osoby                     podziękowania
Urodził się w 5 kwietnia 1945 r. w Krakowie.

W latach 1964-71 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Myślał, że ukończy studia i zostanie architektem. Kiedy odbywał praktykę dyplomową w 1971 w biurze Miastoprojektu, mógł przyjrzeć się z bliska pracy architekta. To, co zobaczył, przeraziło go i tak dalece zmieniło jego wyobrażenie o ulubionej architekturze, że stała się dla niego czymś obcym. Kiedy miał już temat pracy dyplomowej oraz promotora, prof. Witolda Korskiego, postanowił zrezygnować z robienia dyplomu i zająć się fotografią, która interesowała go od szkoły średniej. Jego fascynację tą dziedziną pogłębiły zajęcia z fotografii, które miał w trakcie studiów. Zrobiwszy absolutorium podjął w 1972 r. pracę w Pracowni Fotografii Akademii Rolniczej w Krakowie. Do roku 1974 zajmował się tam robieniem zdjęć. Potem przeszedł do Pracowni Fotografii ASP, gdzie swoje doświadczenia przekazywał studentom ucząc ich zasad fotografowania. Równocześnie rozwijał własne zainteresowania fotografią artystyczną i reportażową.

W latach 1976-79 był członkiem „Grupy Roboczej”, z którą uczestniczył w paru wystawach.

Od roku 1978 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików będąc przez kilka lat członkiem Zarządu oraz, w latach 1990-tych, członkiem Komisji Kwalifikacyjnej. Uczestniczył w wystawach zbiorowych, miał kilka wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Królewskiej Bibliotece w Kopenhadze i w kolekcjach prywatnych.

Ważniejsze wystawy zbiorowe artysty to:
II i III Pokaz Grupy Roboczej, Galeria ZPAF Kraków, Galeria ZPAF Warszawa(1976);

IV Pokaz Grupy Roboczej, Galeria ZPAF Kraków oraz wystawy Fotografia Polska, Mediolan i Zagrzeb (1977); wystawa Okręgu Krakowskiego ZPAF, Galeria ZPAF Kraków (1979); Gdańsk Sierpień 80, Galeria ZPAF Kraków oraz Gdańsk 80, Muzeum Sztuki w Łodzi (1980); Gdańsk Sierpień 80, Galeria w Gdańsku i Warszawie, Galeria „Odnowa” w Poznaniu a także Wydarzenia 56, 68, 70, 76, 80, Galeria ZPAF Kraków (1981); Krakowski Rynek, Galeria ZPAF Kraków, Galeria ZPAF Warszawa (1982) Zwyczaje i obyczaje krakowskie, Galeria ZPAF Kraków, Galeria ZPAF Warszawa; Fotografie, Galeria Foto-Video Kraków (1984); Okręg Krakowski ZPAF, Galeria ZPAF Kraków i Polska Współczesna Fotografia Artystyczna, Galeria Zachęta, Warszawa (1985); Fotografia, Galeria Zachęta, Warszawa oraz Erotyzm Satyra, Gauss Fotografiskt Galery, Sztokholm (1987).

oraz wystawy indywidualne:
Gęby, Galeria Foto-Video, Kraków (1985); Gęby, Galeria Hybrydy, Warszawa (1987) oraz Fotografie, Galeria ZPAF, Kraków (1991).

fot. Marek Gardulski


 
Copyright by Konrad Glos, Rafal Zub 2010