polski      /     english

 

 

 

 

wprowadzenie                     osoby                     podziękowania




Urodziła się w Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Podyplomowego Studium Logopedii na Akademii Pedagogicznej, laureatką licznych ogólnopolskich nagród poetyckich (vide strona internetowa) i II nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie .

W czasie studiów była w zespole redakcyjnym dodatku „Wykusz” przy czasopiśmie „Architektura”. Występowała w kabarecie studentów PK „Komedon”, a także w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. W roku 1996 prowadziła program autorski w Radiu Wanda p.t. „Chichot Wandzi”. Brała udział w warsztatach teatralnych i studiach piosenki (prowadzonych przez Teatr 38 i Teatr KT0).

Barbara Szczepańska jest autorką trzech musicali: Kot, pies i jazz (wystawiony we Wrocławskim Teatrze Lalek w 1988 roku, przetłumaczony był również na język niemiecki), Ucieczka z Posejdonii i Sześć Blondynek i Zakonnica. Napisała kilka słuchowisk i sztuk teatralnych.

Wydała cztery tomiki wierszy: Salon gier miłosnych (KKAL, Kraków 1995), Kochankowie wiedźmy (Baran i Suszczyński, Kraków 1996), Amoralne dzielnice (Baran i Suszczyński, Kraków 2001), Miasta Pożądań (Nowy Świat, Warszawa 2006). W 2007 roku ukazał się jej zbiór opowiadań pt. Świat jest pełen mężczyzn (Nowy Świat, Warszawa 2007).

Barbara Szczepańska nagrała trzy płyty z piosenkami autorskimi : Czas dobrych słów – kolędy (EKOLANG, Kraków 1991), Namiętność (STEBO, Kraków 1997), Zauroczenia (OKO-ART, Kraków 2009).

Kompozytorami jej piosenek są m.in. Ewa Kornecka, Leszek Długosz, Henryk Mosna, Robert Obcowski, Krzysztof Szwajgier, Tadeusz Rachoń, Andrzej Zarycki, Jacek Zieliński, a także kompozytorka z Wiednia Nina Chudak-Marenda i pianistka chińska Krystyna Man Li i inni. Piosenki Barbary Szczepańskiej wykonywali także: Jacek Zieliński (członek zespołu Skaldowie), Tadeusz Woźniak (pieśniarz i kompozytor), Alina Orlicka (aktorka), Antonina Choroszy (aktorka), Wojciech Popkiewicz (piosenkarz i reżyser), Wojciech Kościelniak (aktor i reżyser), Ewa Wnuk (pieśniarka Piwnicy Pod Baranami), oraz uczestnicy Teatru Muzyki i Tańca Elżbiety Armatys.

Artystka nakręciła też teledyski do swoich piosenek. Koncertowała również w Czechach, Austrii i Niemczech. Współpracuje z radiem i TV. W 2009 roku napisała kilka bajek muzycznych dla dzieci – dla firmy Fonograf MTJ Warszawa.

Barbara Szczepańska wykonuje również piosenki ze znanych musicali i filmów muzycznych m.in. Skrzypek na dachu, Cats, Notre Dame de Paris, oraz znane przeboje z własnymi tekstami. Ma w swoim repertuarze również recital piosenek francuskich, żydowskich i kolędy autorskie. Występuje z towarzyszeniem zespołu muzycznego „Belle Epoque” w składzie: Monika Bylica (fortepian), Mirosław Gawlik (akordeon), Ignacy Stojek (saksofon, klarnet), Lesław Wydrzyński (kontrabas), Grzegorz Fieber (instrumenty perkusyjne). W chórku śpiewają: Monika Banduła, Karolina Herman, Agnieszka Zima.

Barbara Szczepańska należy do Stowarzyszenia Artystyczno-Literackiego STAL, Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia ZAiKS, Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR.

Oczywiście architektem wciąż jestem, tylko w pewnym momencie życia „zamieniłam deskę kreślarską na deski sceniczne...” Jakiś czas działałam w przestrzeniach równoległych (kabaret Politechniki „Komedon”, redakcja kolumny studenckiej „Wykusz” przy miesięczniku „Architektura”, Kabaret Piwnica pod Baranami), potem wybrałam bliższą sercu literaturę i muzykę. Jestem również logopedą i zajmuję się emisją głosu.

Architektura w bardzo istotny sposób wpłynęła na moją twórczość poetycką, a także prozatorską i dramaturgiczną. Nauczyła mnie dyscypliny w kształtowaniu przestrzeni , panowania nad nadmiarem emocji i wyzwalania ich w konkretnym obszarze doznań. To w końcu kwestia wyobraźni...

Reasumując – marzy mi się własny projekt teatru muzycznego, w którym mogłabym też zaistnieć jako autorka musicalu i może wykonawczyni...

Barbara Szczepańska „Judyta”
Kraków, maj 2010r

Więcej na www.barbaraszczepanska.art.pl

fot. Janusz Bilczyński


 
Copyright by Konrad Glos, Rafal Zub 2010