polski      /     english

 

 

 

 

wprowadzenie                     osoby                     podziękowania
Urodził się w 1949 roku w Tarnobrzegu. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 roku zadebiutował na łamach tygodnika „Student”. Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim rysunkiem satyrycznym, ale także plakatem, scenografią, grafiką oraz rysunkiem reklamowym. Jest autorem ponad dwudziestu tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach. Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w 46 książkach i albumach. Twórczość artysty była prezentowana na 125 wystawach indywidualnych w kraju i 30. za granicą.

W 1983 roku otworzył swoją Galerię Autorską w Krakowie przy ulicy Św. Jana 14. Galeria miała być tylko krótkotrwałym eksperymentem, ale w związku z dużym zainteresowaniem funkcjonuje do dzisiaj. W Galerii znajdują się najnowsze oraz archiwalne rysunki prezentowane w formie oryginałów, plakatów, kartek pocztowych wydawnictw. Prócz tego można w niej nabyć różnego rodzaju gadżety opatrzone rysunkami artysty. Goście mogą liczyć na spotkanie z rysownikiem i otrzymanie autografu z osobistą dedykacją.

Galeria zajmuje się również organizacją wystaw Andrzeja Mleczki oraz sprzedażą wysyłkową. W 2000 roku powstała filia w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 140.

Wnętrze w całości zostało zaprojektowane przez autora, a duża powierzchnia daje większe możliwości ekspozycyjne i pozwala na organizowanie wernisaży, spotkań i promocji książek. Odwiedzający mają okazję obejrzeć na ekranie animowane rysunki i napić się kawy. Więcej informacji o artyście można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej – www.mleczko.pl.

fot. Andrzej Dragan


 
Copyright by Konrad Glos, Rafal Zub 2010